Program Neon

Je preventivni program, ki temelji na celostnem pristopu šole k preprečevanju nasilja nad vrstniki.

Osnovni cilj je krepiti varovalne dejavnike učencev, da bi se znali in zmogli zaščititi pred različnimi oblikami nasilja, zlorabe in da tudi sami ne bi povzročali nasilja.

Osnovno sporočilo programa otrokom, mladim in odraslim je, da nasilje nikoli ni pravi način za ravnanje v medosebnih odnosih in da imamo vsi ljudje pravico, da smo varni, močni in svobodni. Zato program nagovarja otroke, starše in zaposlene v šoli.

V okviru programa z učenci s sklopi delavnic obravnavamo problem vrstniškega in spolnega nasilja. Osredotočamo se na predstavitev dejstev o nasilju in na krepitev samozaščitnih veščin ter drugih varovalnih dejavnikov učencev.

V Sloveniji se program za posamezne starostne skupine izvaja od leta 2011.

Gre za CAP program za preventivo nasilja in zlorabe otrok in program Brez nasilja nad vrstniki. Povezava!

Na šoli izvajamo programe v 2., 3., 5., 7. in 8. razredu.