Skoči na glavno vsebino

Ko ugriznemo v sveže nabrano jabolko ali okusimo doma pripravljeno zelenjavno juho, svoje brbončice razvajamo z bogatimi in naravnimi okusi. Kuhanje iz osnovnih lokalnih sestavin omogoča nadzor nad tem, kaj vnašamo v svoje telo. Nepredelana hrana nas med drugim povezuje z naravo in nam omogoča, da doživimo hrano takšno, kot je v osnovi – polno okusa, arome in hranil.

Ob napornem sodobnem tempu življenja se vse pogosteje zatekamo k hitrim rešitvam tudi na področju prehrane. Procesirana in polpripravljena hrana je postala stalnica na krožnikih mnogih, saj prihrani čas in napor pri pripravi obrokov. Vendar takšen način prehranjevanja prinaša tudi številne negativne posledice in pasti, zato je pomembno, da ponovno razmislimo o vrednosti priprave obrokov iz svežih, nepredelanih sestavin.

Kaj je nepredelana hrana?

Nepredelana ali minimalno predelana hrana je tista, ki je čim bližje svojemu naravnemu stanju. To pomeni, da ni bila podvržena industrijskim postopkom, ki bi ji odvzeli hranilne snovi ali dodali umetne dodatke. Sem sodijo sveže sadje in zelenjava, polnovredna žita, sveže meso in ribe, mleko ter mlečni izdelki brez dodatnih aditivov. Takšna hrana je bogata z vitamini, minerali, vlakninami in drugimi hranili, ki so ključnega pomena za optimalno delovanje našega telesa.

Prednosti uživanja nepredelane hrane

  • Bogat vir hranil: Sveža in nepredelana hrana ohranja svoje naravne vitamine, minerale in antioksidante, ki so ključni za zdravje.
  • Izboljšana prebava: Visoka vsebnost vlaknin v polnovrednih živilih podpira zdravo prebavo in preprečuje zaprtje.
  • Boljša energija in razpoloženje: Stabilna raven sladkorja v krvi zaradi kompleksnih ogljikovih hidratov iz nepredelane hrane prispeva k enakomerni energiji čez dan.
  • Podpora lokalnemu gospodarstvu: Z nakupom lokalnih, svežih izdelkov podpiramo domače pridelovalce in zmanjšujemo ogljični odtis.
  • Zdrav življenjski slog: Uživanje takšne hrane pomaga pri vzdrževanju zdrave telesne teže in preprečevanju prehranskih motenj.

Sveže in lokalno je najboljša kombinacija

Bolj kot je hrana lokalna, večja je verjetnost, da je bila pridelana na trajnosten način in da je sveža. Sveža živila imajo višjo hranilno vrednost, saj se vitamini in minerali sčasoma razgrajujejo. Uvožena hrana z drugega konca sveta je pogosto obdelana s konzervansi, stabilizatorji in drugimi kemičnimi sredstvi, da se ohrani »svežina« med dolgotrajnim transportom. Z izbiro lokalnih izdelkov zmanjšujemo potrebo po takšnih dodatkih in hkrati podpiramo domače pridelovalce.

Kako vključiti nepredelano hrano v vsakdanjo prehrano

Smiselno je, da postopoma začnemo v svojo prehrano dodajati več nepredelane hrane. Najprej lahko na primer poskusimo zamenjati predelane prigrizke s svežim sadjem ali oreščki, ki so naravno bogati s hranili. Na krožniku vedno pustimo več prostora za zelenjavo in poskusimo pripraviti obroke iz osnovnih sestavin. Zelo pomembno je, da smo ob nakupu pozorni na lokalno pridelano hrano, ki ni bila prepotovala dolgih poti, in izbiramo sezonske pridelke, saj so običajno bolj sveži in polnega okusa. 

  • Obiščimo lokalno tržnico: Sveža sadje in zelenjava sta na voljo pri lokalnih pridelovalcih, ki vam z veseljem svetujejo in ponudijo najboljše, kar narava trenutno ponuja.
  • Pripravimo čim več obrokov doma: Kuhanje iz osnovnih sestavin omogoča nadzor nad tem, kaj vnašamo v svoje telo. Poskusimo nove recepte ali obudimo stare družinske klasike.
  • Izbirajmo kakovostne sestavine: Namesto predelanih mesnih izdelkov izberimo sveže meso, ki ga lahko pripravimo po lastnem okusu. Enako velja za ribe in mlečne izdelke.
  • Vključimo celotno družino: Kuhanje je lahko zabavno in povezovalno. Vključimo otroke v pripravo obrokov in jih naučimo ceniti pravo hrano.

Otroci in nepredelana hrana

Naši najmlajši so pogosto izpostavljeni procesirani hrani, polni sladkorjev in nezdravih maščob. O njenem pogledu na prehrano otrok smo povprašali Emilijo Pavlič, upokojeno kuharico, ki je v času službovanja kuhala otrokom v vrtcu in šoli in je tudi avtorica več kuharskih knjig. Poudarila je: »Starši naj dovolj zgodaj začnejo navajati otroke na hrano, kuhano iz osnovnih živil. Če so tudi sami poučeni o uravnoteženi in zdravi pripravi hrane ter se zavedajo posledic procesirane hrane, se bodo tudi otroci tega navadili in tako prepoznali kakovostno hrano.« Pomembno je torej, da jih že od malih nog spodbujamo k zdravim prehranjevalnim navadam. 

Vrnitev k osnovam prinaša zadovoljstvo

Priprava obrokov iz svežih sestavin ni le koristna za zdravje, ampak prinaša tudi osebno zadovoljstvo. Občutek, ko iz preprostih sestavin ustvarimo okusen obrok, je neprecenljiv. Začnimo z majhnimi spremembami – morda z obiskom lokalne tržnice ali pripravo obroka iz svežih sestavin. Naše telo bo hvaležno, brbončice pa bodo ponovno oživele ob okušanju pristnih okusov.

 

(Vir:https://www.nasasuperhrana.si/clanek/nazaj-k-pristnim-okusom-odkrijte-prednosti-nepredelane-hrane)

Related Images:

Dostopnost