Skoči na glavno vsebino

Tehnični dan: obisk Trubarjeve domačije, izvira Krke ter Jurčičeve domačije

 

V četrtek, 25. maja, so se šestošolci in sedmošolci odpravili na ekskurzijo na Dolenjsko. Dan je bil obarvan s prijetnimi temperaturami, soncem, spoznavanjem začetkom književnosti in preživet v zeleni, mehki dolenjski pokrajini.

Najprej som se z avtobusom naprej odpeljali do Rašice pri Velikih Laščah, kjer smo si ogledali Trubarjevo domačijo. Vodička nam je predstavila spominsko sobo začetnika slovenskega knjižnega jezika, Primoža Trubarja. Spoznali smo najpomembnejše postaje njegove življenja, se podali v čas reformacije in spoznali, zakaj je pravzaprav Primož Trubar tako pomemben, da še vedno, več kot 500 let po njegovem rojstvu, spoznavamo njegovo delo.

Nato smo se, okrepčani z malico, podali naprej proti deželi prizorišč snemanja nanizanke Reka ljubezni. Sprehodili smo se skozi vas Gradiček do izvira reke Krke, nato pa je sledil za mnoge najzanimivejši del dneva – obisk Krške jame. Gre za vodoravno jamo, iz katere ob povodnji bruha podzemska voda. Ob poti skozi jamo smo dodobra preizkusili svojo domišljijo, saj nam je vodnik pokazal mnoge podobe, ki so nastale na stenah jame. Videli smo tudi človeško ribico. V jami je bilo zelo mrzlo, zato smo se ob vrnitvi ob izvir razveselili sončne toplote.

Ker nam je do ogleda naslednje znamenitosti ostalo še nekaj časa, smo se sprostili ob slikovitem izviru reke Krke, nato pa še ob izviru rečice Poltarice tik ob parkirišču. Nazadnje smo se odpravili še na Muljavo, do Jurčičeve domačije, muzeja na prostem. Tam so se učenci razdelili v tri skupine. Vodniki so nam na zanimiv in doživet način predstavili Jurčičevo rojstno hišo in literarno zbirko, njegovo življenje in družino. Izvedeli smo, da Jurčič ni bil samo pisatelj, temveč tudi prvi slovenski poklicni novinar. Predstavili so nam bivanjski standard bajtarjev (najrevnejših kmetov) v 19. stoletju, ogledali smo si tudi Krjavljevo kočo. Zanimiva je bila tudi etno zbirka iz katere nam bo zagotovo najbolj ostala v spominu polhova koža, ki smo jo potipali.

Andreja Dvoršek

 

 

Related Images:

Dostopnost